Cestičky

Banner

Přihlášení

Podporují nás

Aktivity Hnutí Brontosaurus Podluží, základního článku Hnutí Brontosaurus Brďo Vlkani a základního článku Hnutí Brontosaurus Brďo Ayhuazca jsou celoročně podporovány Jihomoravským krajem. Děkujeme za podporu.

Dekorace - lístky

Výsadbou i demonstrací oslavily Brontosauří oddíly Sametovou revoluci

Ani mlhavé ráno neodradilo třicet nadšenců s rýči. Během dopoledne vysázeli v jihomoravských Čejkovicích téměř sto šedesát stromů. Odpoledne vyšli do ulic, aby při vzpomínkové hře bojovali za dodržování lidských práv, svobodu slova a zlepšení stavu životního prostředí. 17. listopad prožily Brontosauří oddíly v Čejkovicích naplno.

 

17_11_2011c
Třicet nadšenců vysázelo sto šedesát stromů. (Foto: Ludvík Balát)


„Myšlenka přiblížit dětem listopadové události roku 1989 nás napadla před třemi lety,“ říká organizátor akce Petr Novotný, „základem je vzpomínková hra vysvětlující, co se tehdy stalo a proč se to stalo.“ Letošní ročník obohatila ranní výsadba stromů na školní zahradě v Čejkovicích. Brontosauří oddíly dlouhodobě spolupracují s místní základní školou. „Dosázeli jsme chybějící habry, buky a lísky do živého plotu,“ vysvětluje koordinátor projektu školní zahrady a učitel přírodopisu Stanislav Kalužík, „potěšilo mě, že sváteční den přišlo tolik lidí začít prací pro přírodu,“ dodává. Akce byla součástí dlouhodobého projektu budování přírodní učebny.

Ve tři hodiny odpoledne před brontosauří klubovnou přešlapovali první demonstranti vybavení svazky klíčů a transparenty. Po vyplnění obdržených občanských průkazů a vysvětlení pravidel se dav vydal na „Vyšehrad“, kde zahájil nenásilný manifest. Po přečtení dokumentu Několik vět začali někteří z demonstrujících vykřikovat protirežimní hesla. „Havel na Hrad!“ „Svobodu slova a umění!“ „Jakeše do koše!“ Manifest vzápětí přerušil zásah příslušníků Veřejné bezpečnosti, kteří legitimovali každého, kdo nestačil utéct. Odpůrci režimu během další hodiny svolali mnoho nových demonstrací, přepisovali samizdatové básně a nejodvážnější podepisovali Několik vět. Neustále se potýkali s policejním pronásledováním. „Zúčastnil jsem se patnácti demonstrací, ale několikrát mě chytili a zatkli,“ říká nejúspěšnější protestující Michal Bezůšek, „samizdat u mě však nenašli,“ dodává s úsměvem.

 

17_11_2011aVyplníme občanské průkazy a půjdeme demonstrovat. (Foto: Klára Zapletalová)

 

„Demonstranti nakonec úspěšně prosadili své požadavky,“ shrnuje Petr Novotný. Po ukončení protestů následovalo promítání historických záběrů a diskuze. „Přestože nepřišlo tolik lidí jako v minulých letech, akce se povedla. Nové úkoly přinesly oživení,“ říká Novotný, „všichni ví, že proběhla Sametová revoluce, ale chtěli jsme ji hlouběji přiblížit mladým a doufám, že dnešní den umožnil každému alespoň lehce okusit atmosféru těchto zásadních dnů,“ uzavírá.

 

Fotogalerii z akce naleznete zde.

© 2010 ZČ HB BRĎO Ayhuazca, RC Podluží, ZČ HB BRĎO Vlkani a ZČ HB Uroboros a autoři jednotlivých článků.